خرید سنسور rtd

برای خرید سنسور rtd با شماره های ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ - ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ تماس حاصل فرمایید.

سنسورهای rtd  (آشکارسازهای مقاومتی دما)

مقدمه ای بر خرید سنسورهای rtd

RTD ها یا آشکارسازهای مقاومتی دما، حسگرهای دمایی هستند حاوی یک مقاومت که مقدار آن با تغییرات دما، تغییر می کند. این حسگرها سالها در فرایندهای آزمایشگاهی و صنعتی برای اندازه‌گیری دما مورد استفاده قرار گرفته و از نظر پایداری، تکرار پذیری و صحت شهرت خوبی به دست آورده‌اند. اکثر عناصر LTD مشتمل بر یک رشته سیم بلند هستند که گرد یک هسته سرامیک یا شیشه‌ای پیچیده شده است. این قطعه اغلب بسیار شکننده است، بنابراین برای حفاظت معمولا در داخل یک میله غلاف‌دار تعبیه می شود. قطعه RTD از ماده خالصی ساخته می شود که مقاومت آن در دماهای مختلف، مستنداً ثبت شده است. تغییرات مقاومت این ماده مطابق تغییر دما قابل پیش بینی است؛ از همین تغییر قابل پیش بینی برای تعیین دما استفاده می شود. این صفحه در شناخت بهتر RTDها به شما کمک می کند، با این حال چنانچه چالش اندازه‌گیری ویژه‌ای داشته باشید، در هر لحظه امکان تماس با مهندسان برنامه نویس ما برای شما فراهم است.

درباره RTD ها بیشتر بدانید :

خرید سنسور rtd

تاریخچه پیدایش RTD ها

کشف وابستگی آشکار مقاومت یک فلز با دما توسط سر هامفری دیوی، در همان سالی رخ داد که سیبک پدیده ترموالکتریسیته را کشف کرد. پنجاه سال بعد، سر ویلیام زیمنس پیشنهاد استفاده از پلاتین به عنوان عنصر سازنده دماسنج مقاومتی را مطرح کرد.

خرید سنسور rtd

مزایای استفاده از RTD و خرید آنها

RTD یکی از درست‌سنج‌‌ ترین حسگرهای دما است. نه تنها دارای صحت خوبی است، بلکه پایداری و تکرارپذیری آن نیز عالی است. بیشتر RTD های استاندارد OMEGA با استاندارد DIN-IEC کلاس B منطبق هستند. RTD ها نسبت به نویز الکتریکی نیز نسبتاً ایمن هستند و بنابراین برای اندازه گیری دما در محیط های صنعتی، به ویژه در اطراف موتورها، ژنراتورها و سایر تجهیزات ولتاژ بالا مناسب هستند.

ساخت یک پروب RTD

یک پروب مجموعه ای است از متشکل از یک المنت، یک غلاف، یک سیم و یک پایانه یا اتصال. پس از انتخاب RTD، لازم است الزامات بستن و اتصال آن نیز مشخص شود. در کنار بی شمار ساختار پراب یا حسگر، چندین راه برای سیم کشی حسگرها می توان اختیار کرد.

ترتیب سیم کشی RTD

به منظور اندازه گیری دما، لازم است قطعه RTD به نوعی تجهیزات پایش یا کنترل متصل شود. از آن جهت که اندازه گیری دما بر مبنای مقاومت قطعه انجام می شود، اضافه شدن هر نوع مقاومت دیگر (از جمله مقاومت سیم ها، اتصالات و ...) به مدار منجر به خطای اندازه‌گیری می شود. بجز پیکربندی دو سیمی، همه روشهای دیگر سیم بندی، پایش یا کنترل تجهیزات به منظور حذف مقاومت سیمی ناخواسته و سایر مقاومتهایی که در مدار ایجاد می شوند را ممکن می سازند. معمول‌ترین طرح، حسگرهای سه سیم هستند که در فرایندهای صنعتی و جهت پایش کاربرد دارند. تا وقتی که همه سیمهای اتصال مقاومت یکسانی داشته باشند، مقاومت آنها حذف می شود، در غیر این صورت ممکن است خطا ایجاد شود.

خرید سنسور rtd

جنس سیمها در سنسورهای rtd

در زمان مشخص کردن جنس سیمهای اتصال، باید دقت کرد نوع سیم انتخابی با دما و محیطی که حسگر در زمان کار در معرض آن قرار می گیرد، متناسب باشد. هنگام انتخاب سیم‌ها، دما مهمترین عاملی است که در نظر گرفته می شود، هرچند خواص فیزیکی مانند مقاومت در برابر سایش و خواص آن در هنگام غوطه‌وری در آب نیز می‌توانند اهمیت داشته باشند. سه نوع سازه مطلوب‌تر عبارتند از:
- پروب‌های عایق شده با PVC که دماهای محدوده ۴۰- تا ۱۰۵ درجه سانتیگراد را نمایش می‌دهند و دارای مقاومت سایشی بالا بوده و امکان شناور شدن در آب را دارند.
- پروب‌های RTD عایق شده با PFA که دماهای محدوده ۲۶۷- تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد را نمایش می‌دهند و دارای مقاومت سایشی عالی هستند. آنها برای کاربردهای زیر آبی نیز بسیار مناسبند.
- هرچند پروب‌های RTD عایق شده با فیبرشیشه دماهای بالاتری در محدوده ۷۳- تا ۴۸۲ درجه سانتیگراد را پوشش می‌دهند، اما عملکرد آنها تحت سایش یا زیر آب چندان موثر در نظر گرفته نمی شود.
اتصال پایانه:
اتصال پایانه‌های پروب‌ها را می‌توان توسط هد اتصال، اتصال آسان-باز-شو، بلوک ترمینال یا سیم اضافی انجام داد. سایر انواع پایانه در صورت تقاضای مخصوص قابل ارائه هستند.
پیکربندی:
پس از انتخاب قطعه RTD، سیم بندی و سازه سیم، ساختمان فیزیکی حسگر باید در نظر گرفته شود. پیکربندی نهایی حسگر به کاربرد آن بستگی دارد. برای اندازه‌گیری دمای مایع، سطح یا جریان گاز، لازم است حسگر پیکربندی های متفاوتی داشته باشد.
متداول ترین مواد سازنده RTD ها عبارتند از:
۱- پلاتین (متداول ترین و صحیح ترین عملکرد)
۲- نیکل
۳- مس
۴- بالکو (به ندرت)

استانداردهای RTD

دو استاندارد برای RTD های پلاتینی وجود دارد: استاندارد اروپایی (که به نام استاندارد DIN یا IEC هم شناخته می شود) و استاندارد آمریکا. استاندارد اروپایی که تحت عنوان DIN یا IEC شناخته می شود، استاندارد جهانی RTD های پلاتینی محسوب می شود. این استاندارد یعنی DIN/IEC60751 (یا به صورت خلاصه IEC751)، RTD ها را ملزم می کند تا در دمای ۰°C، مقاومتی معادل ۱۰۰٫۰۰Ω داشته باشند و ضریب دمایی مقاومت آنها در دمای بین ۰-۱۰۰ درجه سانتیگراد، برابر ۰٫۰۰۳۸۵ Ω/ Ω/°C باشد.
DIN/IEC751 دو نوسان مقاومتی را مشخص کرده است:
کلاس A = ±(۰٫۱۵ + ۰٫۰۰۲*t) °C یا ۱۰۰٫۰۰ ± ۰٫۰۶ Ω در ۰°C
کلاس B = ±(۰٫۳ + ۰٫۰۰۵*t) °C یا ۱۰۰٫۰۰ ± ۰٫۱۲ Ω در ۰°C

خرید سنسور rtd

برای خرید سنسور rtd با شماره های ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ - ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ تماس حاصل فرمایید.