فروش کنتاکتور

برای فروش کنتاکتور با شماره های ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ - ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ تماس حاصل فرمایید.

کنتاکتور چیست ؟

کنتاکتور وسیله ای است که کاربرد اصلی آن قطع و وصل  مدارهای نیرو می باشد که گاها تا تا ۱۵۰۰ کنش در ساعت می رسد. این دستگاه برقی جریان های مستقیم یا متناوب برق را قطع و یا وصل می کند. کاربرد اصلی این محصولات ، در زمینه هایی همچون کنترل از راه دور ماشین آلات و نیز دستگاه هایی که با جریان مستقیم یا متناوب کار می کنند و در ولتاژهای تا ۵۰۰-۶۵۰ ولت و جریان های تا ۶۰۰ آمپر میباشند.

فروش کنتاکتور
فروش کنتاکتور

انواع کنتاکتور

انواع کنتاکتورها بدین ترتیب است که  در دسته های تک قطبی و چند قطبی تقسیم و نام گذاری می شوند. نسبت به اینکه چند جفت اتصال به مدار نیرو متصب شود  این محصولات متفاوتند . برای مثال یک کنتاکتور تک قطبی را در نظر بگیرید. این محصول دارای دو اتصال است که یکی ثابت و دیگری متحرک است.

 یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است. اتصال متحرک به وسیله ی یک سیم پیچ مکنده به آرمیچر الکترو مغناطیسی بسته شده است که بر روی هسته نصب شده است. در گام بعدی زمانی که جریان کنترل شده در سیم پیچ به حرکت در میاید، آرمیچر بوسیله هسته تحریک شده و اتصال ها قطع خواهند شد. کنتاکتورها  در اغلب موارد یک کوئنچر هلالی نیز دارند کار آن بدین صورت است که هلال برقی ای را قطع می کند که بعد از تفکیک اتصال ها به وجود آمده است. به عبارت بهتر  قطع یک مدار الکتریکی که جریان را انتقال می دهد.

 

فروش کنتاکتور
فروش کنتاکتور

کنتاکتور در صورتی از راه فشار یک دکمه خاموش خواهد شد که در مدار خمی در سیمپیچ مکنده باشد.نکته دیگر در ارتباط با کنتاکتور ها بدین صورت است که کنتاکتور های باز دارای اتصالات بسته هستند و برعکس. سیمپیچ مکنده در کنتاکتور جریان بسایر کمی را در قیاس با جریانی که در مدار مبادله می شود به سمت خود می کشد .  هر دوی سیمپیچ مکنده و سیستم اتصال می توانند در جریانی مستقیم یا متناوب کار کنند .

فروش کنتاکتور
فروش کنتاکتور

در طراحی های دیگر نیز محصولاتی هستند که یک سیستم اتصال برای جریان متناوب و یک سیمپیچ مکنده برای جریان مستقیم داشته باشند . در اکثر طراحی ها ، اتصال ها در موقعیت خاموش با یک گیره قفل شده اند.

فروش کنتاکتور
فروش کنتاکتور

ساختار کنتاکتور

در ساختار کنتاکتور ها ، اتصال های قفل شده ای وجود دارند که به  به گیره متصل اند در زمانی که اتصال های اصلی قطع شدند ، این اتصال ها به شکل اتومات ، کار نیروی سیمپیچ مکنده را قطع خواهند کرد. در چنین حالتی ، خاموش بودن کنتاکتور ارتباطی با رسیدن نیرو به سیمپیچ مکنده ندارد. برای روشن کردن جریان های اصلی این نوع از کنتاکتورها، یک سیمپیچ باز جدا مورد نیاز است. کنتاکتورها قادرند تا  چند میلیون عملیات تبدیل را اجرا کنند.. کنتاکتورها در شکل های خود-محصور، دستگاه های مجزا و دستگاه های درون-ساخته در آغازگرهای آهنربایی یا ماشین ها و تاسیسات صنعتی، ساخته شده اند.

فروش کنتاکتور
فروش کنتاکتور
فروش کنتاکتور
اطلاعات تکمیلی در رابطه با کنتاکتور

کنتاکتور تجهیزی برای قطع و وصل جریان برق بین مصرف کننده و کلید تغذیه آن می باشد همچنین برای کنترل و فرمان قطع و وصل به موتور های الکتریکی به کار می رود.کنتاکتور (Contactor) یک کلید کنترل شونده به صورت الکتریکی است که برای کلیدزنی یک مدار قدرت یا کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنتاکتور شباهت زیادی به رله دارد، با این تفاوت که کنتاکتور برای کاربردهای آمپر بالا به کار می رود.

یک کنتاکتور با مداری کنترل می‌شود که سطح قدرت خیلی کمتری از مدار مورد کلیدزنی دارد. کنتاکتورها انواع مختلفی با توانایی‌ها و ویژگیهای مختلفی دارند. برخلاف یک مدارشکن قدرت یک کنتاکتور برای قطع یک جریان اتصال کوتاه استفاده نمی‌شود.

کنتاکتورها در گستره و اندازه های مختلفی موجودند. از کنتاکتورهای کوچک با ولتاژ ۲۴V DC که به سادگی در یک دست جا می گیرند و توانایی قطع تنها ۱ آمپر را دارند، گرفته تا کنتاکتورهای با پهنا (یا درازای) ۱ متر (یارد) با ولتاژهای چند کیلوولت و آمپراژ چند هزار آمپر.

کنتاکتورها برای کنترل بارهای مختلف الکتریکی اعم از الکتروموتورها، بانکهای خازنی، مدارات روشنایی، گرمکن های الکتریکی و سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شوند.

در تابلو برق معمولا در مسیر کلید های که موتور دار نیستند (MCCB) از کنتاکتور استفاده می شود.ولی در کلید های موتور دارچون خود کلید موتور دار است می توانیم فرمان چپ یا راستگرد را از خود موتور تحویل بگیریم.نکته مهم دیگر اینکه چون رله های کمکی حداکثر جریانی که تحمل می کنند ۱۰ آمپر را تحمل می کنند (بستگی به رله کمکی شرکت سازنده و استاندارد تعیین شده)

کاربرد های کنتاکتور

مزایاي استفاده از کنتاکتورها نسبت به کلیدهاي دستی صنعتنی عبارتند از :

۱- امکان کنترلی مصرف کننده از راه دور

۲- کنترل مصرف کننده از چند محل

۳- امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک براي مراحل مختلف کار مصرف کننده

۴- سرعت قطع و وصل زیاد و کم بودن استهلاك کلید

۵- از آنجا که در کنتاکتورها در هنگام قطع و وصل کنتاکتها بر روي هم ساییدگی مکانیکی ندارند لذا عمر مکانیکی آنها نسبت به سایر کلیدها بیشتر است

۶- هنگام قطع برق، مدار مصرف کننده به وسیلۀ کنتاکتور قطع می شود و شروع به کار دستگاه نیاز به استارت مجدد دارد. در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلوگیري به عمل می آید

۷- از نظر حفاظتی نیز کنتاکتورها مطمئن تر بوده، داراي حفاظت مناسبتر و کامل تر هستند.

در شکل ۷ -۱ نماي ظاهري یک کنتاکتور و اجزاي تشکیل دهنده آن نشان داده شده است.

منبع