قیمت ترموکوپل

برای گرفتن قیمت ترموکوپل با شماره های ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ - ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ تماس حاصل فرمایید.

ترموکوپل چیست؟

آن چه که گرم است چقدر گرم است و با چه وسیله ای دقیقا می توان گفت که چند درجه گرما دارد؟تصور کنید قصد دارید حرارت چیزی بسیار گرم را ، مثلا ماده ای در حال ذوب را ، اندازه گیری کنید ، در این حالت، طبیعتا  یک دماسنج معمولی برای انجام مراحل کارتان مفید نخواهد بود.

قیمت ترموکوپل
قیمت ترموکوپل

اگر در این مثال ، یک حباب دماسنج جیوه ای را داخل یک گدازه آتشفشانی فرو کنید به این دلیل که دمایش بالاتر از هزار درجه است خواهید دید که که فورا می جوشد زیرا دمای جوش جیوه ۳۵۶ درجه است و نمی توانید با دما سنجتان آن را اندازه بگیرید چون جیوه تبدیل به گاز می شود . در حالت دیگر خود شیشه دماسنج نیز احتمال دارد ذوب شود و از بین برود ، البته این تحت شرایطی است که گدازه  واقعا داغ باشد.

قیمت ترموکوپل
قیمت ترموکوپل

از طرفی دیگر ، می توانید شی بسیار سرد را نیز تست کنید مثلا نیتروژن مایع. اگر امتحان کنید ، خواهید دید که در این حالت نیز نمی توانید با دماسنج ، دمای آن را تخمین بزنید . چرا که در دمای پایین تر از ۳۸ درجه ، جیوه دماسنج شما یخ می زند و تبدیل به یک تکه فلز می شود. سوال اینجاست که با توجه به این تفاسیر چطور می توان دمای اجسام بسیار سرد یا گرم را اندازه گیری کرد و تخمین زد؟

جواب این است: به کمک یک جفت کابل الکتریکی به نام ترموکوپل.  در ادامه توضیح خواهیم داد که آنها چطور کار می کنند.

قیمت ترموکوپل
قیمت ترموکوپل
چگونه ترموکوپل به کمک الکتریسیته ، دما را اندازه می زند؟

زمانی که به شکل علمی در حال مباحثه هستیم ، منظورمان از کلمه رسانایی دو چیز می باشد : یکی به معنای گرما و حرارت است و دیگری به معنای الکتریسیته. فلزاتی همچون طلا و آهن ، حرارت و الکتریسیته را به راحتی انتقال می دهند اما در مقابل ، مثلا پلاستیک نمی تواند گرما و برق را به راحتی انتقال دهد.

قیمت ترموکوپل
قیمت ترموکوپل

به عبارت بهتر ، یک نوع رابطه وجود دارد بین شیوه ای که یک فلز گرما را انتقال می دهد و همان فلز الکتریسیته را منتقل می کند. با توجه به مقالات علمی معتبر در مجلات و سایت ها ، مشخص شده است که جریان برق یا همان الکتریسیته ، توسط الکترون ها انتقال می یابد. اینها ذرات بسیار کوچکی هستند که درون اتم ها بوده و دارای بار می باشند.

قیمت ترموکوپل
قیمت ترموکوپل

زمانی که الکترون ها درون یک اتم جا به جا می شوند ، همچون مورچه هایی که برگها را جا به جا می کنند، الکتریسیته را نیز انتقال می دهند. با کمی تحقیق بیشتر به این نتیجه می رسیم که اگر الکترون ها آزادند تا انرژی الکتریکی را درون فلز  جا به جا کنند پس می توانند برای انتقال انرژی گرمایی نیز آزاد باشند ، و این دلیلی است که چرا فلزات که می توانند انرژی الکتریکی را انتقال دهند برای انتقال گرما نیز مناسبند.

(این چیزها برای غیر فلزات چندان ساده نیستند، در هر صورت ، برای اینکه گرما درون آنها منتقل شود راه های پیچیده تری وجود دارد. اما به منظور فهم ترموکوپل ها فلزات را مورد توجه قرار دادیم.)

 منبع

قیمت انواع ترموکوپل

ترموکوپل یک سنسور دما صنعتی می باشد که برای اندازه گیری دماهای بالا در صنعت استفاده می شود. به هر نوع ترموکوپل یک حرف استاندارد بین المللی اختصاص داده می شود.که در ریذ معروفترین ترموکوپل ها را معرفی میکنیم:

ترموکوپل نوع K:

این ترموکوپل ارزانقیمت است و یکی از معروفترین ترموکوپل های همه منطوره است.محدوده عملکرد دمایی آن بین ۱۸۰- درجه سانتیگراد الی ۱۳۵۰+ درجه سانتیگراد و حساسیت آن تقریبا ۴۲ میکروولت به درجه سانتیگراد است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل نوع J:

محدوده دمایی این ترموکوپل بین ۱۸۰- تا ۷۵۰+ درجه سانتیگراد است.به دلیل اینکه از این ترموکوپل از فلزات آهن تشکیل شده است احتمال اکسید شدن آهن وجود دارد برای همین این ترموکوپل بیشتر در صنایع قالب ریزی پلاستیک استفاده می شود.حساسیت ترموکوپل نوع J  به اندازه ۵۴ میکرو ولت به درجه سانتیگراد است.

ترموکوپل نوع N:

محدوده دمایی این ترموکوپل بین ۲۷۰- تا ۱۳۰۰+ درجه سانتیگراد است.  حساسیت ترموکوپل نوع N  به اندازه ۳۰ میکرو ولت به درجه سانتیگراد است. و معمولا در دماهای بالا از آن استفاده می شود.

ترموکوپل نوع T:

محدوده دمایی این ترموکوپل بین ۲۵۰- تا ۴۰۰+ درجه سانتیگراد است.  حساسیت ترموکوپل نوع T  به اندازه ۴۶ میکرو ولت به درجه سانتیگراد است. این ترموکوپل نسبتا ارزان است و برای کاربردهای با دما پایین مناسب است.ترموکوپل نوع T  در برابر رطوبت مقاوم است.

ترموکوپل نوع E:

محدوده دمایی این ترموکوپل بین ۴۰- تا ۹۰۰+ درجه سانتیگراد است.  حساسیت ترموکوپل نوع E  به اندازه ۶۸ میکرو ولت به درجه سانتیگراد است که بیشترین حساسیت را دارد و می توان از آن در کاربردهای خلا و مواردی که حسگر در آن محافظت نشده است از آن استفاده کرد.

ترموکوپل نوع R:

محدوده دمایی این ترموکوپل بین ۵۰- تا ۱۷۰۰+ درجه سانتیگراد است.  حساسیت ترموکوپل نوع E  به اندازه ۸ میکرو ولت به درجه سانتیگراد است که حساسیت پایینی دارد می توان از آن در کاربردهای خلا و مواردی که سنسور در آن حفاظت نشده است ، استفاده کرد.

ترموکوپل نوع B:

محدوده دمایی این ترموکوپل بین ۱۰۰- تا ۱۷۵۰+ درجه سانتیگراد است.  حساسیت ترموکوپل نوع E  به اندازه ۱ میکرو ولت به درجه سانتیگراد است که پایین ترین حساسیت را دارد.ترموکوپل نوع B در اندازه گیری دماهای بالا مثلا در شیشه سازی کاربرد فراوان دارد.