برای خرید سنسور رطوبت با شماره های ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ - ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ تماس حاصل فرمایید.

رطوبت یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در تمام فرایندهای شیمیایی،تجهیزات الکتریکی،وسایل پزشکی و محصولات کشاورزی است.از اینرو باید در تمامی موارد فوق میزان رطوبت موجود را به طور دقیق اندازه گیری کرد.سنسور رطوبت یکی از المان های مهم تجهیزات پرکاربرد است که برای اندازه گیری رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد.در ادامه اگر قصد خرید سنسور رطوبت یا خرید سنسور رطوبتی را دارید با ما همراه باشید.

سنسورها از تجهیزات بسیار مهم و پرکاربرد در تجهیزات الکترونیکی هستند که یک کمیت فیزیکی مانند وزن،دما،رطوبت و .. را اندازه گیری کرده و آن را به سیگنال الکتریکی که قابل شناسایی به وسیله کنترلر و مدار باشد تبدیل می کنند.رطوبت یکی از کمیت های فیزیکی تاثیر گذار بر عملکرد تجهیزات مختلف است که به صورت مقدار آب موجود در هوا تعریف می شود.برای اندازه گیری رطوبت از سنسور رطوبت استفاده می شود که یکی از مهمترین دستگاههایی است که به طور گسترده در صنعت،علوم زیستی و پزشکی ، محیط زیست ،الکترونیک و .. استفاده می شود.

خرید سنسور رطوبت

پس از خرید سنسور رطوبت در کجاها آن را میتوانیم استفاده کنیم

پس از خرید سنسور رطوبتی ، در موارد زیر میتوانید از آن استفاده کنید

سنسور رطوبتی در محیط های داخلی

کنترل رطوبت در ادارات و منازل بسیار مهم و حساس است زیرا شرایط ایجاد شده توسط رطوبت بالا بر جریان خون تاثیر می گذارد.

سنسور رطوبت در صنعت

در صنایع مختلف مانند پالایشگاه ها،کارخانه ها،تولیدی های مواد شیمیایی و فلزی و صنایع دیگری که از کوره استفاده می کنند،رطوبت بالا مقدار اکسیژن در هوا را کاهش داده و باعث کاهش سرعت عملکرد تجهیزات می شود.در سایر صنایع مانند مواد غذایی،نساجی،ساخت کاغذ و... کنترل رطوبت نیز یک عامل بسیار مهم و تاثیرگذار است.

سنسور رطوبتی در کشاورزی

تکنیک های آبیاری مانند آبیاری قطره ای نیاز به اندازه گیری دقیق رطوبت برای گیاهان دارد. همچنین رطوبت خاک نقش مهمی در رشد مناسب گیاهان گلخانه ای و بیرونی دارد.

سنسور رطوبتی در الکترونیک و نیمه هادی

تقریبا تمام دستگاه های الکترونیکی و نیمه هادی ها در یک رنج مشخص از رطوبت مثلا ۱۰- درصد تا ۵۰ درصد کار می کنند و تغییرات در میزان رطوبت تاثیرات چشمگیری بر نتایج مدارهای الکترونیکی دارد.

سنسور رطوبتی در پزشکی

عملکرد تجهیزات مختلف پزشکی مانند انکوباتور، ضدعفونی کننده و غیره نیاز به کنترل دقیق رطوبت دارند. همچنین در مکانیسم تولید دارو و فرایندهای بیولوژیکی تا حد زیادی وابسته به میزان رطوبت موجود در هوا است .

انواع سنسور رطوبت و عملکرد آن

برای خرید سنسور رطوبت ، به شکلی که بهترین مدل را برای خود انتخاب کنیم نیاز است که انواع این سنسور ها را بشناسیم. سنسورهای رطوبت دستگاه های بسیار مهمی هستند که به اندازه گیری رطوبت محیط کمک می کنند. از لحاظ فنی، دستگاهی که برای رطوبت جو مورد سنجش قرار می گیرد، هیدرومتر نامیده می شود.سنسور رطوبت به روش های مختلفی رطوبت را اندازه گیری می کنند،از انواع این سنسور می توان سنسور رطوبت خازنی،سنسور رطوبت مقاومتی و سنسور رطوبت هدایت حرارتی را نام برد که به صورت مطلق و نسبی میزان رطوبت موجود را اندازه گیری می کنند.

مهمترین ویژگی های مورد نیاز برای انتخاب یک حسگر رطوبت

دقت
تکرارپذیری
تعویض پذیری
ثبات درازمدت
توانایی ترمیم بعد از چگالش
مقاومت در برابر آلودگی های شیمیایی و فیزیکی
اندازه
بسته بندی
هزینه بهره وری

فاکتورهای دیگری که در بلندمدت مهم هستند عبارتند از: هزینه های مرتبط با جایگزینی سنسور، کالیبراسیون و پیچیدگی و قابلیت اطمینان سیگنال.بنابراین قبل از انتخاب یک سنسور رطوبت برای مدار خود باید جوانب بسیار زیادی را در نظر گرفته تا بتوانید یک سنسور مناسب انتخاب کنید.

رایج ترین انواع سنسور رطوبت

موقع خرید سنسور رطوبت ، این مدل های این سنسور ها را فراموش نکنید :

سنسور رطوبت خازنی

در این نوع سنسور،رطوبت بر دی الکتریک خازن تاثیر گذاشته و اندازه خازن با توجه به رطوبت موجود در هوا تغییر می کند. کاربرد سنسور رطوبت خازنی،مزایا و معایب آن را با هم مرور میکنیم .

کاربرد :از این سنسور در سیستم های تهویه،چاپگر ها و دستگاه های فکس،یخچال و فریزر،کارخانه های تولید مواد غذایی و .. استفاده می شود.
مزایا: ولتاژ خروجی این سنسورها تقریبا خطی است. نتایج پایدار و بدون تغییری را برای مدت طولانی حفظ می کند. می تواند طیف گسترده ای از RH را تشخیص دهد.
معایب : فاصله سنسور و مدار سیگنال بسیار محدود است.

خرید سنسور رطوبت

سنسور رطوبت مقاومتی

اگر میخواهید سنسور رطوبت مقاومتی را خریداری کنید بهتر است بدانید که در سنسور رطوبت مقاومتی از یک فیلم پلیمری استفاده می شود که یون های موجود در آن نسبت به رطوبت حساس بوده و با توجه به میزان رطوبت تغییر می کنند.کاربرد سنسور رطوبت مقاومتی،مزایا و معایب آن در ادامه می آید :

کاربرد : سنسور رطوبت مقاومتی جز سنسورهای کوچک و کم هزینه به حساب می آید که مصارف صنعتی،خانگی و تجاری بسیار دارد.
مزایا:کم هزینه بودن سنسور / داشتن اندازه کوچک / فاصله بین سنسور و مدار سیگنال می تواند زیاد باشد (مناسب برای عملیات از راه دور). / به راحتی قابل تعویض است زیرا هیچ استاندارد خاصی برای کالیبراسیون آن وجود ندارد.

معایب : سنسورهای رطوبت مقاومتی نسبت به بخارات شیمیایی و سایر آلاینده ها بسیار حساس هستند.

خرید سنسور رطوبت

سنسور رطوبت هدایت حرارتی

قابلیت هدایت حرارتی نیز از جمله پارامترهای وابسته به حرارت است که سنسور رطوبت حرارتی با درنظر گرفتن یک رابطه و تناسب بین این دو پارامتر می تواند میزان رطوبت موجود در محیط را اندازه گیری کند.درواقع سنسور رطوبت هدایت حرارتی ضریب هدایت را در دو محیط خشک و محیط مورد آزمایش اندازه گیری کرده و براساس اختلاف این دو مقدار میزان رطوبت را مشخص می کند. بهترین وسیله برای اندازه گیری ضریب هدایت حرارتی بر حسب رطوبت ترمیستور است.در این حالت از دو ترمیستور با ضریب دمای منفی به شکل مدار پل استفاده می شود.یکی از ترمیستورها را در یک محفظه بسته از گاز نیتروژن خشک و دیگری در در معرض هوای آزاد قرار می دهند.تفاوت مقدار مقاومت اندازه گیری شده بین دو ترمیستور به طور مستقیم با رطوبت مطلق متناسب است.

خرید سنسور رطوبت

اگر قصد خرید سنسور رطوبت هدایت حرارتی را دارید ، کاربرد این سنسور مزایا و معایب آن در ادامه لیست می شود:

کاربرد :از سنسور رطوبت هدایت حرارتی معمولا در کوره های خشک کنی،کشت گیاهان دارویی،خشک کن و ماشین لباسشویی و ... استفاده می شود.
مزایا:از این سنسور می توان در محیط هایی با دما و شرایط خوردگی بسیار بالا استفاده کرد. / نسبت به سایر سنسورهای رطوبت طول عمر بالاتری دارد.
در مقایسه با سایر سنسورها وضوح بیشتری دارد.

معایب: قرار گرفتن ترمیستور در کنار هر گاز به جز گاز نیتروژن،می تواند دقت اندازه گیری رطوبت را تا حد زیادی کاهش دهد.

سنسور رطوبت دیجیتال و آنالوگ

سنسورهای حرارتی به دو شکل دیجیتال و آنالوگ طراحی و ساخته شده اند.ورودی در هر دو سنسور یکسان و خروجی های آن ها متفاوت است.در مدل آنالوگ رطوبت اندازه گیری شده به صورت سیگنال پیوسته جریان یا ولتاژ نمایش داده می شود،اما در مدل دیجیتال رطوبت به صورت تناوبی از پالس های صفر و یک مشخص می شود تا توسط میکروکنترلر و مدار الکتریکی قابل شناسایی و تشخیص باشد.

انواع مدل های دیگر سنسور رطوبت : سنسور رطوبت معمولا به طور همزمان پارامتر دیگری مانند دما را نیز اندازه گیری می کند.سنسورهای رطوبت و دما در مدل های مختلف داکتی،دیواری و کابلی ساخته می شوند.

برای خرید سنسور رطوبت با شماره های ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ - ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ تماس حاصل فرمایید.