المنت پرس حرارتی و اهمیت آن در زدن طرح های چاپی

with بدون دیدگاه
برای خرید المنت پرس حرارتی با شماره ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ و یا ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ تماس حاصل فرمایید

المنت پرس حرارتی به قطعات تولید حرارت و گرما به صورت الکتریکی گفته می شود که در تجهیزات و لوازم مختلف با شکل و اندازه های متفاوتی وجود دارد، اما هدف و وظیفه ی تمام این المنت ها یکسان بوده و تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایی تا حدود ۷۰۰ درجه سانتیگراد و سپس توزیع این انرژی گرمایی به مواد (جامد، مایع، گاز) از طریق هدایت، تابش و انتقال می باشد. در دستگاه های پرس حرارتی المنت پرس حرارتی نقشی اساسی جهت انتقال حرارت و گرما به طور مناسب و یکسان ایفا می کند.

المنت پرس حرارتی چیست؟

روش های زیادی برای چاپ و انتقال رنگ به سطح منظور وجود دارد که یکی از آن ها چاپ حرارتی است که با پرس حرارتی انجام می شود. برای داشتن یک پرس خوب وجود المنت پرس حرارتی باکیفیت که دارای حرارت و گرمای یکنواخت باشد ضروری است. اصول کار به این صورت است که فشاری بر کاغذ وارد می شود و رنگ ها بخار شده و روی سطح مورد نظر منتقل و چاپ می شوند.

نحوه ی عملکرد دستگاه پرس حرارتی

برای ایجاد فشار جهت چاپ و انتقال در دستگاه های پرس دستی از سیستم اهرمی و در دستگاه های پرس خودکار سیستم هیدرولیک و جک روغنی یا پنوماتیک و جک بادی مورد استفاده قرار می گیرد. هر چقدر سطح مورد نظر بزرگ باشد، تعداد جک بیشتری مورد نیاز است. یک عملیات پرس اصولی پس از یکسان سازی صفحه و حرارت، نیاز به زیرسازی و انعطاف پذیری سطح زیرین دارد، برای اینکه زمانیکه به طور مثال پارچه را قرار می دهیم، سطح کار مقداری نرم باشد و در هنگام پرس تمام سطح کاغذ بر روی پارچه به طور یکسان و یکنواخت پرس شده و با حرارت، رنگ بخار می شود. اصطلاح سابلیمیشن برای دستگاه پرس حرارتی به معنای بخارشونده است که در طی این عملیات، رنگ از سطح کاغذ جدا می شود و با فشار پرس بر روی پارچه، طرح چاپ می شود.

نحوه ی عملکرد دستگاه پرس حرارتی

نکات مهم در کار با دستگاه پرس حرارتی

دستگاه پرس حرارتی یکی از روش های چاپ بسیار کم هزینه و ساده برای چاپ طرح های دلخواه شما بر روی بشقاب، تی شرت، لیوان، تابلو و هر وسیله ی دیگری می باشد و امروزه جایگزینی مناسب برای چاپ مستقیم است که هزینه ی بسیار بالاتری دارد. هنگام کار با دستگاه پرس حرارتی توجه داشته باشید که تمامی این دستگاه ها با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می کنند. این نکته را فراموش نکنید که هنگام کار از انتقال بیش از حد حرارت و گرما نترسید چرا که انتقال طرح به صورت دقیق و یکنواخت به حرارت و دمای زیادی نیاز دارد و اگر دما کم باشد ممکن است طرح به صورت درست و کامل به تی شرت یا هر سطح مورد نظر نچسبد و یا هنگام شستشو خراب شود. نکته ی دیگر اینکه هر جنس پارچه ای قابلیت استفاده در این دستگاه را ندارد و پارچه های نازک و یا پارچه هایی با مواد مصنوعی در اثر گرما و حرارت زیاد سریعا ذوب می شوند.

المنت پرس حرارتی در دستگاه های پرس حرارتی اتوماتیک و دستی

دستگاه های پرس حرارتی اتوماتیک نسبت به دستگاه های پرس دستی، سرعت چاپ و تولید را تقریبا دو برابر می کنند و همچنین با قابلیت هایی نظیر امکان تعویض المنت پرس حرارتی، افزایش دقت پرس کاری به دلیل نداشتن هیچ گونه جابه جایی در لحظه ی زدن طرح، بسیار حائز اهمیت و سودمند می باشد. همچنین روش کنترل دمای این دستگاه پرس بر اساس قطعات نیمه هادی می باشد و حفاظت های متعدد و بسیاری برای المنت پرس حرارتی دستگاه در نظر گرفته شده است که این امر، خود ضامن مصرف بهینه و صحت و دقت عملکرد و عمر بالای المنت پرس حرارتی می باشد.

نکات عمومی در رابطه با دستگاه های پرس حرارتی

افراد آماتور دقت داشته باشند که هنگام کار با دستگاه پرس حرارتی، ابتدا دستگاه را به برق بزنید و سپس آن را روشن نمایید. همانطور که اشاره کردیم این دستگاه با جریان برق ۲۲۰ ولت کار می کند. تنظیمات ترموستات دستگاه را با چرخاندن دسته دستگاه به طرف راست طوری تنظیم کنید که چراغی قرمز نشان داده شود؛ و زمانیکه ترموستات دمای دستگاه را خواند، شما می توانید دسته دستگاه را به سمت چپ چرخانید تا چراغ قرمز خاموش شود. فراموش نکنید که این چراغ جهت کنترل دما، روشن و خاموش می شود.

اگر دستگاه پرس حرارتی شما به تایمر دیجیتالی مجهز است، جهت شروع کار دکمه را فشار دهید و زمانیکه صدای آلارم را شنیدید دکمه ی stop را فشار دهید؛ مثلا اگر می خواهید یک دایره را چاپ کنید و کاغذی ترنسفر جهت چاپ طرح روی یک تی شرت دارید، کاغذ ترنسفر را به صورت برعکس بر روی تی شرت گذاشته و با پایین آوردن دسته ی دستگاه، عمل چاپ و پرس بر روی پارچه را انجام دهید. زمان عملیات دستگاه را با معیار دستورالعمل دستگاه تنظیم نمایید و زمانیکه زمان به پایان رسید دستگاه را باز نموده و کاغذ ترنسفر را از روی تی شرت جدا کنید و بگذارید طرح چاپ شده به مدت ۲۴ ساعت روی لباس بماند و ثابت شود، سپس می توانید در صورت نیاز حتی لباس را شستشو دهید.

چالشی که در کار با دستگاه پرس حرارتی وجود دارد، چاپ کردن و طرح زدن رنگ سفید بر روی پارچه است، چاپگرها قابلیت چاپ رنگ سفید را ندارند و به این دلیل در دستگاه پرس اگر رنگ سفید بر روی پارچه طرح زده شود نهایتا رنگ خود پارچه نمایان خواهد شد. نکته مهم دیگر اینکه مطمئن باشید کاغذ ترنسفر با طرح و چاپگر شما تناسب دارد، چرا که انواع بسیار متنوعی کاغذ ترنسفر وجود دارد که اکثر نمونه های موجود در بازار جهت کار با چاپگرها جوهر افشان می باشد.

سخن آخر اینکه در دنیای امروز که بسیاری از افراد خواهان انجام کارهای خود به سهولت و در عین حال با کیفیت تر هستند با رعایت نکات مطرح شده در این مقاله شما می توانید بهترین و تمیزترین طرح چاپی را با دستگاه پرس حرارتی بزنید و از صرف وقت و انرژی زیاد برای کار با دستگاه پرس دستی راحت شوید. امیدواریم که خواندن این مطالب برای شما سروران گرامی مفید و موثر بوده باشد.

در رابطه با المنت پرس حرارتی  این مطالب را هم مطالعه بفرمائید :

به زودی اضافه خواهد شد.

منبع مورد استفاده:

Heating elements

Heating elements types

برای خرید المنت پرس حرارتی با شماره ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ و یا ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ تماس حاصل فرمایید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.