ترموکوپل نیکل کروم : عضو محبوب خانواده ترموکوپل ها

with بدون دیدگاه
برای خرید ترموکوپل نیکل کروم با شماره ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ و یا ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ تماس حاصل فرمایید

اگر به نوعی با یک دستگاه صنعتی و یا نیمه صنعتی که در جریان عملکرد های خود نیاز به تنظیم دما داشته باشد، برخورد کرده باشید احتمالاً با انواع ترموکوپل، خصوصا ترموکوپل نیکل کروم آشنا شده اید. یک تجهیز ساده ی لوله ای شکل همراه با مهره ی رزوه دار در انتهای آن که از طریق دو رشته سیم به سیستم های کنترل دمایی دستگاه مرتبط می شود.

ترموکوپل تجهیز ساده ‌ای است به جهت تشخیص دما که با هدف تکمیل حلقه های کنترل دمایی به عنوان سنسور های حساس به دما مورد بهره برداری قرار می گیرند. اگر به نوعی با یک دستگاه صنعتی و یا نیمه صنعتی که در جریان عملکرد های خود نیاز به تنظیم دما داشته باشد، برخورد کرده باشید احتمالاً با انواع ترموکوپل، خصوصا ترموکوپل نیکل کروم آشنا شده اید. یک تجهیز ساده ی لوله ای شکل همراه با مهره ی رزوه دار در انتهای آن که از طریق دو رشته سیم به سیستم های کنترل دمایی دستگاه مرتبط می شود.

ترموکوپل نیکل کروم، عضو محبوب خانواده ترموکوپل ها

ترموکوپل ها اصولا ساختار بسیار ساده‌ ای دارند. دو سیم از جنس دو فلز متفاوت که در نقطه ای متصل هستند. این دو رشته ی فلزی از آنجا که جنس متفاوتی دارند، در قبال تغییرات دمایی رفتار های الکتریکی متفاوتی از خود نشان می دهند. از این رو در هر دمایی شاهد یک اختلاف ولتاژ بسیار کوچک در انتهای ترموکوپل که انتهای دو رشته سیم فلزی قید شده خواهد بود، هستیم. این اختلاف ولتاژ که توسط سیستم های الکتریکی خاصی خوانده خواهد شد، ملاک تشخیص دما بوده و هر گونه افزایش و یا کاهش خطی آن دلیل بر افزایش و یا کاهش سطح دمای محیط تحت کنترل است.

ترموکوپل یک ابزار بسیار کارآمد به جهت سنس دما می باشد. اما برای هر دمایی نمی توان از هر ترموکوپلی استفاده کرد. نیاز به کارکرد های صنعتی در دما های متنوع از بسیار پایین تا بسیار بالا، باعث شده تولید ترموکوپل در عرصه های تخصصی تری وارد بشود. به گونه ای که ترموکوپل ها را در خانواده های متعددی تقسیم بندی می کنند که هر گروه مخصوص دمایی خاص طراحی و تولید می شوند.

ترموکوپل نیکل کروم یکی از عام ترین و نام آشنا ترین عنصر در انواع مختلف ترموکوپل ها می باشد. از نام ترموکوپل نیکل کروم به خوبی متوجه خواهید شد که نام گذاری ترموکوپل ها را بر اساس جنس فلزات به کار رفته در آنها انتخاب می‌ کنند و این انتخاب به موازات طبقه‌ بندی دمایی ترموکوپل ها انجام می ‌شود. بر این اصل در ترموکوپل ها شاهد سه دسته بندی کلی هستیم.

- ترموکوپل های خانواده J
- ترموکوپل های خانواده K
- ترموکوپل های خانواده C

این تقسیم بندی ها را بر اساس توانایی تشخیصی در رنج های متغیر دمایی انتخاب می کنند. به گونه ‌ای که ترموکوپل در آن رنج دمایی ویژگی خطی در تشخیص دما خواهد داشت. در ادامه با هر یک از این دسته بندی ها به تفصیل آشنا خواهید شد.

ترموکوپل های خانواده J

ترموکوپل های خانواده J

ساده ترین و در عین حال ارزان ترین در انواع ترموکوپل ها را می ‌توان در این دسته مشاهده کرد. این دست از ترموکوپل ها را برای دما های بین ۱۰۰ الی ۵۰۰ درجه سانتی گراد در نظر می گیرند. استفاده از ترموکوپل های خانواده J در دما های بالاتر از ۵۰۰ درجه سانتی گراد همراه با تشخیص غیرخطی دما خواهد بود. از فلز های عمده در ساخت ترموکوپل های سری J می توان به آهن، مس و نیکل اشاره کرد. در این بین ترموکوپل آهن نیکل بهترین کارایی را از خود نشان می دهد. البته در پاره ‌ای از موارد شاهد حضور ترموکوپل نیکل کروم در این دسته بندی نیز هستیم که بسته به نوع آلیاژ به کار رفته از نیکل و یا کروم می توان انتظار سنس خطی دما را از این نوع ترموکوپل در دما های پایین داشت.

ترموکوپل های خانواده K

ترموکوپل هایی با رنج دمایی ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد. این تیپ از ترموکوپل ها به جهت سنس طیف پرکاربردی از دما در عملیات های صنعتی، بسیار پرکاربرد شده ‌اند. ترموکوپل های سری K به خوبی می توانند علاوه بر تشخیص درست دما در بازه ی ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ درجه در رنج های بسیار متنوع تری از دما نیز مورد بهره برداری قرار گیرند. عمده فلزات مورد استفاده در این تیپ از ترموکوپل ها نیکل، کروم و آلومینیوم خواهد بود. البته ترموکوپل نیکل کروم به مراتب بهتر از نوع آلومینیومی می ‌تواند پاسخگوی شرایط متنوع دمایی باشد. ترموکوپل نیکل کروم از جمله پرکاربرد ترین انواع ترموکوپل است که با توجه به آلیاژ های بسیار محکم و مقاوم نیکل و کروم علاوه بر تحمل دما های بسیار بالا، همراه با قیمت مناسب، تشخیص بسیار خوب و دقیق از شرایط دمایی محیط تحت کنترل شما را خواهد داشت.

ترموکوپل خانواده C

ترموکوپل هایی برای دما های بسیار بالا. چیزی در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد. وقتی در این دما ها قصد اندازه گیری دارید، باید به سراغ ترموکوپل هایی بروید که علاوه بر داشتن ویژگی های خطی، توانایی تحمل این دما های بالا را نیز داشته باشند. از این رو ترموکوپل های خانواده C را از فلزات بسیار سخت تهیه می ‌کنند. عناصری مانند رودیوم و پلاتین که هر کدام جز فلزات با نقطه ی ذوب بسیار بالا همراه با ویژگی های الکتریکی بسیار مطلوب هستند.

بسته به درصد استفاده از رودیوم در آلیاژ های مربوطه که می‌ تواند از ۱۰ درصد الی ۳۰ درصد باشد مدل های متنوعی از ترموکوپل های خانواده C ایجاد می شود. این حساسیت به جهت استفاده ی دقیق از فلزی مانند رودیوم به جهت کاهش هزینه ی ساخت ترموکوپل است. چرا که فلزی به گرانی رودیوم را نمی توان به مقدار زیاد در ترموکوپلی به کار برد که قرار است شرایط دمایی معمولی را سنس نماید.

البته همگی ترموکوپل های خانواده C به جهت استفاده از فلزات خاص و کمیاب گران قیمت نیستند. در برخی از موارد با تهیه ی آلیاژ های مناسب از نیکل و کروم شاهد ترموکوپل نیکل کروم در این خانواده هستیم. ترموکوپل نیکل کروم همراه با نگرش تیپ C در طراحی، یک انتخاب بسیار اقتصادی و کارآمد در تهیه ی ترموکوپل برای دما های بسیار بالا می باشد.

ترموکوپل خانواده C

ترموکوپل ها را در انواع مختلف در غالب خانواده هایی که در بالا ذکر شد تولید می کنند. البته این گروه ها که در مقاله از آنها یاد کردیم تنها گروه های موجود در انواع ترموکوپل ها نیستند. امروزه با رشد روز افزون تکنولوژی و علم مواد، آلیاژ های متنوعی که بتوانند به جهت استفاده در ترموکوپل کارآمد باشند، تولید شده است. ولی به هر صورت همچنان ترموکوپل نیکل کروم و دیگر انواع کلاسیک در ردیف مهمترین و پرکاربرد ترین انواع ترموکوپل هستند.

در رابطه با ترموکوپل ها این مطالب را هم مطالعه بفرمائید :

قیمت ترموکوپل pt100 چقدر است

برای خرید ترموکوپل به چه اطلاعاتی نیاز دارم

معرفی برخی ترموکوپل ها

قیمت سنسوز پی تی ۱۰۰۰

منبع مورد استفاده:

به زودی اضافه خواهد شد.

 

برای خرید ترموکوپل نیکل کروم با شماره ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ و یا ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ تماس حاصل فرمایید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.