راهنمایی خرید ترموکوپل تیپ J

with بدون دیدگاه
برای خرید ترموکوپل تیپ J با شماره ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ و یا ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ تماس حاصل فرمایید

در این مقاله سعی شده است نکاتی مهم و کاربردی در رابطه با خرید ترموکوپل تیپ J در خدمت شما عزیزان قرار دهیم. امید است که مفید و مثمر ثمر واقع شود.
ترموکوپل نوعی دستگاه الکتریکی و مولد برق است که از دو قطعه فلز ناهمنام و ناهمجنس تشکیل شده است. این وسیله از پر مصرف ترین و رایج ترین سنسورهای اندازه گیری دما و حرارت نیز محسوب می شود. ترموکوپل ها قادر به اندازه گیری دما در رنج بسیار گسترده ای (از -۲۵۰ تا حدود ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد) می باشند.
ترموکوپل ها را بر اساس جنس و نوع دو قطعه فلز به کار رفته در آن ها و همینطور کالیبراسیون یا دماسنجی (عملی که برای تعیین درستی و صحت یک وسیله ی اندازه گیری در مقایسه با یک استاندارد تایید شده انجام می شود.) به انواع و تیپ های گوناگون از جمله ترموکوپل های تیپ k,S,R,j و... تقسیم می کنند.
ترموکوپل ها تیپ های گوناگونی برای اندازه گیری دما دارند نظیر تیپ های B,S و R جهت اندازه گیری دما در رنج ۲۰۰- تا ۱۸۰۰ درجه ی سانتیگراد و تیپ های j, K, L در محدوده ی -۱۸۰ الی ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد استفاده می شوند.

از آنجایی که ترکیبات مختلف فلزات دمای مختلفی تولید می کنند و این فلزات مختلف دارای دوام و قدرت متفاوت هستند، محققان ترکیبی استاندارد را برای بهره برداری از حداکثر پتانسیل نتیجه در مجموعه ای از ترکیبات استاندارد تولید کرده اند.

ترموکوپل تیپ J

ترموکوپل تیپ J، ترموکوپلی بسیار پر کاربرد است که گستره ی دمایی مناسب و مطلوبی داشته و دماهایی در محدوده ی -۱۸۰ تا ۷۵۰ درجه ی سانتیگراد را اندازه گیری می کند و همچنین از نظر اقتصادی نیز خرید ترموکوپل نوع J مقرون به صرفه تر از سایر تیپ هاست. این نوع ترموکوپل از دو فلز آهن (Fe) و آلیاژهای مس-نیکل (Cu-Ni) به میزان تقریبا ۴۵% نیکل و ۵۵% مس تشکیل شده است که سر مثبت این ترموکوپل از آهن و سر منفی آن آلیاژ مس-نیکل می باشد. این نوع ترموکوپل به دلیل امکان اکسید شدن آهن (Fe) ‌کاربرد گسترده ای در پروسه های داغ نظیر قالب ریزی پلاستیک و رزین دارد. از این رو توصیه می شود ترموکوپل های تیپ J را به دلیل وجود آهن در محیط های خلا و عاری از هر گونه اکسید کننده و همچنین در دماهای پایین استفاده کنید.

قیمت و خرید ترموکوپل تیپ J

قیمت و خرید ترموکوپل تیپ J

قیمت خرید ترموکوپل تیپ J در قیاس با سایر ترموکوپل ها در رنج متوسط رده بندی می شود. همانطور که ذکر شد این نوع ترموکوپل گستره ی دمایی -۱۸۰ تا +۷۵۰ درجه ی سانتیگراد را اندازه گیری می کند و چنانچه این محدوده ی دمایی به اندازه ی ۲۰۰ درجه ی سانتیگراد گسترش یافته و به ۹۵۰ درجه ی سانتیگراد برسد باز هم ترموکوپل نوع J پاسخگوی این افزایش دما خواهد بود؛ اما برای دماهای بالاتر از این مقدار ‌استفاده از ترموکوپل های تیپ K و S بیشتر توصیه می شود.

استانداردها و خطای اندازه گیری ترموکوپل نوع J

این نوع ترموکوپل خطا و تلورانس کمتری نسبت به سایر ترموکوپل ها داشته و این پوئن مثبت موجب شده با اطمینان بالاتری داده برداری ها انجام پذیرد.
خطای ایجاد شده در ترموکوپل ها دو دلیل می تواند داشته باشد: ۱(ناخالصی های موجود در هر ترموکوپل ۲) خطی سازی انجام شده برای دمای متناظر با هر emf.
در دمای بالای صفر درجه سانتیگراد، درصد خطای اندازه گیری ترموکوپل نوع J تقریبا ۰٫۷۵% می باشد که در قیاس با ترموکوپل تیپ K بهتر است. این نوع ترموکوپل حتما باید دارای گواهی کالیبراسیون باشد و نکته ی تاکیدی دیگر اینکه به دلیل وجود فلز آهن به هیچ عنوان در محیط هایی که امکان اکسیداسیون وجود دارد نصب نشود.

ساختمان ترموکوپل نوع J

واضح است که نوع ترموکوپل و کلیه لوازم جانبی آن باید یکسان باشد. به طور مثال نمی توان ترموکوپل تیپ J را با کابل رابط تیپ S یا K ساخت. قیمت خرید ترموکوپل نوع J با ساختمان آن رابطه ی مستقیم دارد و هر چقدر ساختمان آن پیچیده تر باشد، قیمت آن هم به مراتب بالاتر می رود. خرید این نوع ترموکوپل، از آن جهت به صنعت کاران توصیه می شود که قیمت آن در مقایسه با مدل مشابه تیپ K ارزان تر است و از لحاظ قابلیت اطمینان نیز با مدل K برابری می کند اما طول عمر و رنج دمایی کوتاه تری نسبت به نوع K دارد و در دماهای بالا طول عمر کمتری خواهد داشت حساسیت ترموکوپل نوع J تقریبا ۵۵ میکرو ولت بر درجه ی سانتیگراد در نظر گرفته می شود و برای طرح های جدید مناسب می باشد.

مزایای ترموکوپل های تیپ J

ترموکوپل های نوع J قابلیت اطمینان بالاتری دارند و همچنین قادر به اندازه گیری دماهای منفی نیز می باشند، همچنین این ترموکوپل به گونه ای طراحی شده است که می توان به وسیله ی آن، به صورت غیر مستقیم دما را اندازه گیری نموده و به طور مداوم در مکان های وکیوم شده مانیتور نمود. قابل استفاده بودن در محیط های مختلف، حساسیت بالا نسبت به سایر ترموکوپل ها در دماهای معمولی و پایداری بالا از سایر مزایای ترموکوپل تیپ J به حساب می آید.

ترموکوپل ها را با توجه به نوع غلاف استفاده شده در آن ها، به سه دسته ی فلزی، سرامیکی و سیمی تقسیم بندی می کنند.

ترموکوپل نوع J با غلاف فلزی و سرامیکی

جهت خرید ترموکوپل تیپ J به دلیل قیمت پایین و گستره دمایی مناسب، این نوع ترموکوپل به شدت پیشنهاد می شود و تفاوت آن با معادل نوع K در محدوده ی اندازه گیری دما و آلیاژهای به کار رفته در ساختمان آن می باشد.

گستره ی اندازه گیری دما توسط ترموکوپل نوع J

جنس فلزهای به کار رفته در ساختمان ترموکوپل، یکی از عوامل تعیین کننده ی محدوده ی دمایی آن می باشد. از آن جایی که سیم های موجود در ترموکوپل تیپ J تا حدودی ضعیف تر از سیم های سایر ترموکوپل ها می باشد، رنج دمایی کمتری را خواهد داشت؛ و نیز به دلیل حساسیت بالا برای کارهای با دقت بالا کاربرد بیشتری دارد.

و سخن آخر اینکه، ترموکوپل ها حتی پس از گذشت سالیان طولانی هنوز از بهترین و کاربردی ترین سنسورها جهت اندازه گیری دما بوده و کاربردهای فراوانی در صنعت دارند، به طور مثال کاربرد ترموکوپل ها در صنعت تولید لوازم گازسوز، جهت بالا بردن ایمنی این تجهیزات، به این صورت که در مواقع خاموش شدن شعله ی گاز ترموکوپل عمل کرده و موجب قطع گاز و ممانعت از انتشار آن می شود به عبارتی به عنوان قطع کننده ی جریان گاز به کار میرود ویا مثلا به دلیل ایجاد جریان و ولتاژ الکتریکی در اثر حرارت، به عنوان کنترلر حرارت کاربرد دارد.

و در آخر امیدواریم با مطالعه ی این مقاله و آشنایی با کاربرد ترموکوپل ها، هنگام خرید متناسب با نیاز خود ترموکوپل مناسب را انتخاب کنید.

برای خرید ترموکوپل تیپ J با شماره ۰۲۱۳۳۱۱۴۰۵۲ و یا ۰۹۱۲۶۷۲۱۳۶۷ تماس حاصل فرمایید

Leave a Reply

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.